Menu

Menu

ForsideNyhedsbrevTILSKUDTilskud til foreningerTilskud til medlemmer/kontingentLEGATER/FONDENY I BESTYRELSENansøgningsfristerinteresseorganisationerNY FORENINGMEDLEMSUDVIKLINGAktivitetspuljen for foreningsløseEliteidrætspuljeForeningernes udviklingspuljeIdræts- og foreningskonsulentSkole/SFO- samarbejdeOM IDRÆTSRÅDETBestyrelsen/vedtægter/formålREFERATER/DAGSORDEN

Bestyrelsen/vedtægter/formål

Formål:

Det er VIRs formål at fremme idrættens interesser i Varde Kommune, herunder at arbejde for:

  • ­konstruktive relationer i Varde Kommune, Rådets medlemsforeninger, organer med relation til idrætten i Varde Kommune og VIR imellem,
  • mangfoldigheden i udbuddet af idrætsaktiviteter,
  • kvalitativ udvikling af udbudte idrætsaktiviteter,
  • indgå i dialog med Udvalget for Kultur og Fritid med henblik på fremme/sikring af idrætsområdets interesser i Varde Kommune.

Idrætsrådets bestyrelse:

Erland Jensen
Erland Jensen

Formand
E-mail: k3vest@gmail.com
Tlf: 20 96 49 85
Medlem af:
Varde Gymnastikforening

Mikael Skov
Mikael Skov

Næstformand
E-mail: mikael@pensionsgruppen.com
Medlem af:
Varde Badmintonklub

Leif Arnbjerg
Leif Arnbjerg

Kasserer
E-mail: arnbjerg@stofanet.dk
Tlf: 2232 1907

Morten Refsgaard
Morten Refsgaard

Hjemmeside
E-mail: morten.refsgaard@gmail.com
Tlf: 28723411
Medlem af:
Varde volley

Lene Jensen
Lene Jensen

Sekretær
E-mail: lenebrianhansen@gmail.com
Medlem af:
Horne Gymnastik

Ejgil Gammelgaard
Ejgil Gammelgaard

E-mail: ejg@tulip.dk
Tlf: 21 68 94 28
Medlem af:
Varde IF

Henning Pedersen
Henning Pedersen

E-mail: babuhep@hotmail.com
Tlf: 26 25 68 00
Medlem af:
Varde Roklub

Johan Evensen
Johan Evensen

E-mail: Johan.evensen@email.dk
Tlf: 75 26 99 90
Medlem af:
Alslev Sport og Kultur

Claus Nellemann Damm
Claus Nellemann Damm

E-mail: c.n.damm@gmail.com
Tlf: 24 46 55 96
Medlem af:
Varde håndboldklub

 Ketty Lund Sørensen
Ketty Lund Sørensen

E-mail: kettyoganders@bbsyd.dk
Tlf: 2153 0575

Ole Paterek
Ole Paterek

E-mail: Ole.paterek@mail.dk
Tlf: 2177 0686

Vedtægter:

 

 

Kompetencefordeling: