Menu

Menu

ForsideNyhedsbrevTILSKUDTilskud til foreningerTilskud til medlemmer/kontingentLEGATER/FONDENY I BESTYRELSENansøgningsfristerinteresseorganisationerNY FORENINGMEDLEMSUDVIKLINGAktivitetspuljen for foreningsløseEliteidrætspuljeForeningernes udviklingspuljeIdræts- og foreningskonsulentSkole/SFO- samarbejdeOM IDRÆTSRÅDETBestyrelsen/vedtægter/formålREFERATER/DAGSORDEN

Bestyrelsen/vedtægter/formål

Formål:

Det er VIRs formål at fremme idrættens interesser i Varde Kommune, herunder at arbejde for:

  • ­konstruktive relationer i Varde Kommune, Rådets medlemsforeninger, organer med relation til idrætten i Varde Kommune og VIR imellem,
  • mangfoldigheden i udbuddet af idrætsaktiviteter,
  • kvalitativ udvikling af udbudte idrætsaktiviteter,
  • indgå i dialog med Udvalget for Kultur og Fritid med henblik på fremme/sikring af idrætsområdets interesser i Varde Kommune.

Idrætsrådets bestyrelse:

Erland Jensen
Erland Jensen

Formand
k3vest@gmail.com
20 96 49 85
Medlem af:
Varde Gymnastikforening

Mikael Skov
Mikael Skov

Næstformand
mikael@pensionsgruppen.com
Medlem af:
Varde Badmintonklub

Leif Arnbjerg
Leif Arnbjerg

Kasserer
arnbjerg@stofanet.dk
2232 1907

Morten Refsgaard
Morten Refsgaard

Hjemmeside
morten.refsgaard@gmail.com
28723411
Medlem af:
Varde volley

Lene Jensen
Lene Jensen

Sekretær
lenebrianhansen@gmail.com
Medlem af:
Horne Gymnastik

Ejgil Gammelgaard
Ejgil Gammelgaard

ejg@tulip.dk
21 68 94 28
Medlem af:
Varde IF

Henning Pedersen
Henning Pedersen

babuhep@hotmail.com
26 25 68 00
Medlem af:
Varde Roklub

Johan Evensen
Johan Evensen

Johan.evensen@email.dk
75 26 99 90
Medlem af:
Alslev Sport og Kultur

Claus Nellemann Damm
Claus Nellemann Damm

c.n.damm@gmail.com
24 46 55 96
Medlem af:
Varde håndboldklub

 Ketty Lund Sørensen
Ketty Lund Sørensen

kettyoganders@bbsyd.dk
2153 0575

Ole Paterek
Ole Paterek

Ole.paterek@mail.dk
2177 0686

Vedtægter:

 

 

Kompetencefordeling: